Kavak ağacının kütük haline getirilerek akabinde bunların düzgün olanları seçilip soyularak belirli bir atlarda katmanlı olarak panel haline getirilmesine kontrplak denir. Bu işlemden elde edilen kaplama tabakaları istenen boyutlara kesilir kurutulur yapıştırılır ve birbirine daha sonra preslenir. Bu sayede kavak marin kontrplak, birc marin kontrplak, (huş), Çam marin kontrplak, Kayın marin kontrplak gibi kontrplak çeşitleri oluşturulur. Kontrplak derecesine bağlı olarak görsel olarak hoş iç ahşap parçaları için pürüzsüz ve kullanışlı olabilir. Bazı kontrplak lekeli olsa da kalitesine göre mükemmel yüzeyi ve kenarları hoş gözüken Kontrplak fiyatları içerisinde uygun türleri de bulunmaktadır.
Kontrplak Sınıfları
Kontrplak sınıfları– Yüksek yoğunluklu lif, levha, blok ve yonga levhalarından farklılık göstermektedir. Diğerleri ucuz malzemeler olup dayanıklılığı huş kontrplak türlerine göre kıyas edilememektedir. Bunun yanı sıra kontrplak ölçüleri ve kontrplak ebatları düzgün ve doğru bir şekilde alınmalıdır. Kullanım alanları ise aşağıdaki gibidir.
Mobilya
Dekorasyon
Otomotiv
İnşaat
Tekne
Çatı kaplama
Zemin
İç bölme kaplama
İskele Ambalaj
Oyuncak ve hobi
Onlarca sektör içerisinde de birçok ürün için kullanılabilmektedir. Kontrplakın çapraz taneleri genleşmeye ve büzülmeye azaltarak boyutsal dengeyi geliştirmektedir. Bu panellerin her iki yönde de tutarlı olmasını sağlamaktadır. Tek sayıda yaprak aynı zamanda eğrilmeyi de azaltarak aşırı soğuk boyutları ya da gücü etkilememesi en büyük alternatifidir.
Kontrplak İşlenilebilirlik
Kontrplak işlenebilirlik- MDF’nin kenarında bir vidayı sürerken yumuşak doku kolayca ayrılmaktadır. Havsa matkap ucu kullanılmadığında vidanın başı batmadan önce takılabilir ya da talaşları itebilir. Tersine çapraz olarak ayrılması kenarlarında çivilenirken bölünme eğilimini hafifçe azaltırken dağılma da yapmaz. Aynı zamanda Ucuz kontrplak temin ederken mutlaka kaliteli olmasına dikkat edilmelidir. Mobilya ve dekorasyonda kesinlikle kontrplak tercih edilmelidir. Koltuk, raf, masa, ofis mobilyaları gibi ürünlerde filmsiz kontrplak daha yoğun biçimde kullanılmaktadır. Aynı zamanda mobilyalarında oluşturulacak ürünleri niteliğine göre ağaç cinsi değişmelidir. Özel seçilmiş ve pahalı ahşapların yalnızca yüzeyi katları için kullanılması ekonomiktir. Kaplamalar kullanılmadan önce her zaman sınıflandırılmaktadır bu sayede farklı amaçlara uygun farklı sınıfta kontrplaklar üretilebilmektedir.