Türkiye’nin ahşap ambalaj sektörünün öncüsü olarak; hikayemiz Genç Girişimci, İş adamı Yücel İNCE’nin çocukluğundan bu güne dayanmaktadır. İçinden gelen ahşap tutkusu, kerestecilikten gelen baba mesleği ile birleşince aşka dönüşür. Bu sayede o yıllarda küçük bir ekip iken, şimdilerde o günkü heyecanı yaşamaya devam eden ve işini aşkla yapan kocaman bir aile olduk.

Kereste ve kontrplak alanındaki bilgisini ahşap ambalaj alanında devam ettirmek üzere İstanbul’da ticaret hayatına atılan Yücel İNCE, 2007 yılında İkitelli’de Başak Ambalaj adı ile sektöre adımını atmıştır.  Aynı dönemde ahşap ambalajda Y-Pack sandık üretimini faaliyete geçirerek ürünün patentini alır. Başak Ambalaj artık Sistem Ambalaj olmuştur ve yeni imajı ile daha da güçlenmiştir.

Gelişen teknoloji yeni talepleri de beraberinde getirir.

2014 yılında sistem ambalaj Akasya Ahşap Ambalaj adı altında ikinci fabrikasını Avcılarda açar. İlk yeni müşterilerinden biri olan Türk Hava Yolları’nın talebi üzerine yine kendi ürünü olan plastik kompenat kutularını üretim yelpazesine alarak ürünün patentini alır , üretimine başlar ve ikinci firması Vizyon Case ile birlikte THY‘nin tek tedarikçisi olarak faaliyetlerine devam eder.

2016 yılında gelen yoğun talebi karşılamak için Manisa Akhisar’da 3. Fabrika kurulur ve ambalaj imalatının Ege ayağı oluşturulur.

3 kişi ile başlayan serüven artık 150 kişilik dev bir ekibe dönüşmüştür ve hızla büyümeye, gelişmeye devam etmektedir. Bu büyümeyle birlikte yeni fikirler üretilmeye başlanır. Üretilen ürünlerde birinci kalite yakalanmıştır fakat hammaddenin daha hızlı temin edilmesi ve ürünlerin en hızlı şekilde müşteriye teslim edilmesi gerekmektedir, 2018 de kurulan Turhal Kontrplak fabrikası da bu ihtiyaçtan dolayı ortaya çıkmıştır. Turhal Kontrplak fabrikasının kurulması ile birlikte Akasya Ahşap Ambalaj artık kendi hammaddesi olan kontrplağı, kendisi üretmeye başlamıştır. Böylece sektöründe bir ilke daha imza atmış ve kendi hammaddesini kendi üreten tek firma olarak liderlik koltuğuna oturmuştur.

2019 yılında Anadolu ayağı olarak 5. Fabrikası Sultanbeyli fabrika kurulmuş ve faaliyetlerini İstanbul Anadolu yakasından başlayarak orta Anadolu’ya kadar tüm ambalaj ihtiyacına cevap vermeye başlamıştır.

Akasya’nın aşkla yaptığı işler arasına kütük evler de katılmış, İzmir Urla da bir fabrika daha kurulmuş ve ahşap ev yapımına da başlanmıştır.

Tüm bu başarı hikayesinin arkasında yatan aşkı Yücel İnce şöyle ifade ediyor

“Testerenin notaları vardır. Ağaçla birleştiğinde müziği duyarsınız. Eğer o müziği sevmiyorsanız başarı da beklemeyin. Ben çocukluğumdan beri o şarkıyı çok sevdim”

Akasya ailesi olarak Ülkemiz için sektörümüzün ilklerini gerçekleştirmekten gururlu ve mutluyuz…